Youtube’a RTÜK Denetimi Gelebilir

tarafından
208
Youtube’a RTÜK Denetimi Gelebilir

Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan torba yasada internette yayın yapan kuruluşlarla “RTÜK denetim maddesi” olduğu ortaya çıktı. Bu bir çok kanalın yayın hayatının sonu olabilir. Bu yasa sadece Youtube ile kalmıyor aynı zamanda Netflix, Blu Tv, Spotify gibi kurumlardan lisans almayan kuruluşları’da kapsıyor.

Yasa eğer yürürlüğe girerse 24 saat içinde herhangi bir mahkeme kararına gerek kalmadan yayın için engelleme kararı alınabilecek fakat yinede bu kuruşlar ya da Youtuberlar karara itiraz edebilir. Bunu da Ceza Mahkemesi Kanunu hükümleri doğurtusu sayesinde gerçekleştirebilecekler.

Rtük üyesi ilhan Taşcı bu torba yasanın sadece bir sansür uygulaması olduğunu şu sözlerle ifade etti. “A9 kılıfıyla sansür uygulaması getirilmek istenmektedir. İnsanların kendini özgürce ifade ettiği sosyal mecraların başında Youtube geliyor. Bu torba yasa, Ana yasanın iletişim, haberleşme özgürlüğüne de darbe vurur.” dedi.

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise Bunun ifade özgürlüğünü kısıtlamak olmadığını savundu ve şunları söyledi ” Bu torba yasa kimsenin ifade özgürlüğünü engellemek gibi bir amaç gütmüyor aksine bunu kötüye kullanan insanları, bundan yararlanarak  suç işleyenleri, toplumun huzurunu bozanların erişimini engellemek ve insanların bu kötü etkiden korunmasını amaçlamak yönündedir.” dedi.

Bu torba yasa kabul olursa kimi ne bekliyor biz bilemeyiz fakat çıkan haberler bu yönde, sizce Youtube’a RTÜK Denetimi  gerekli mi yoksa gereksiz mi fikirlerinizi belirterek bizleri bilgilendire bilirsiniz.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Bu Yazımızıda İnceleyin :   Salih Reis Youtube Türkiye'ye Yön Veriyor